Účinky shiatsu ošetření
- Shiatsu pomáhá při bolestech pohybového aparátu (zad, kloubů, zatuhlý krk či bedra, bolesti nohou, ruk)
- Pomáhá při nepříjemných pocitech a bolestech kdekoli v těle, např. premenstruačním napětí, bolesti hlavy
- Shiatsu příznivě působí i na chronické obtíže vnitřních orgánů (díky akupresuře a práci s energetickými drahami)
- Pomáhá odstranit/zpracovat negativní pocity (podrážděnosti, úzkosti, strachy, přílišné opakující se myšlenky, manické stavy)
- Zlepšuje stavy při stresu, nespavosti i únavě. Zvyšuje obranyschopnost, uvolňuje přetíženou mysl.
- Shiatsu má blahodárný vliv i v těhotenství, při rekonvalescenčních stavech.
- Někomu je shiatsu průvodcem při sebepoznání, prostředkem vyladění se na sebe i na okolí.
- Shiatsu se nedoporučuje při akutních stavech.
Co se děje při shiatsu a po terapii
- Při shiatsu se nejdříve uvolní fyzické bloky v těle (působením na svaly, klouby) Po té se působí na dráhy, kterými proudí v těle energie, spojená s určitými vnitřními orgány. Tlakem prstů/dlaní či působením ladiček nebo teplem (tzv. moxou) se působí i na body na těchto drahách (akupresurní/akupunkturní body) se specifickými účinky.
- Přes akupresurní body a dráhy umí shiatsu ovlivnit i stav vnitřních orgánů, psychiku i stavy duše, protože je vše v těle propojeno. Např stres, zátěž nebo nepravidelný životní rytmus způsobí nerovnováhu nervovéhu systému, nedostatečné prokrvení svalů. Ve staženém svalu neproudí energie a to se může odrazit na stavu orgánu, energeticky propojeného s daným místem.
- Původ terapie Shiatsu je v Japonsku, které vychází z tradiční čínské medicíny (TCM), původní techniky byly rozvinuty v Japonsku.
- Vychází z toho, že v těle proudí energie v energetických dráhách, které procházejí podél svalů, šlach, nervů i přes vnitřní orgány. Na těchto drahách jsou pak body, které mají různé účinky a jsou využívány v akupunktuře